block 1

Čo sú Mis on IP-kaitseaste?

 

Me näeme tihti valgustitel IP-kaitseastet, aga mida see täpsemalt tähendab? IP tähendab „Ingress Protection“ ehk rahvusvahelist kaitseastet. Esimene number märgib kaitset tahkete ainete vastu ja teine märgib kaitset niiskuse ja tolmu vastu. Tavaliselt ei vaja sisevalgustid nagu elutoa ripplambid, magamistoa laelambid või süvistatud koridorilambid lisakaitset, sest nende IP20 tase kaitseb piisavalt tolmu eest. Vannitubade ja välisvalgustite puhul on aga lugu hoopis teine, sest vesi ja elekter ei tohi kokku puutuda. Seega on neis kohtades vaja kõrgemat IP-kaitseastet, sest mida kõrgem see on, seda paremini on valgusti kaitstud niiskuse ja vee eest.


Lampide IP-kaitseastmed

ige tavapärasemad valgustite IP-kaitseastmed on järgmised:

  • IP20: tolmukindel
  • IP21: kaitseb tilkuva vee vastu (ei tohi olla veega otseses kontaktis)
  • IP23: kaitseb pihustatud vee vastu (ei tohi olla veega otseses kontaktis)
  • IP44: kaitseb pritsiva vee vastu (sobiv vannitubadesse ja välistingimustesse, kui see on varju all)
  • IP54: kaitseb pritsiva vee ja tolmu vastu (sobiv vannitubadesse ja välistingimustesse, kui see on varju all)
  • IP65: kaitseb tolmu ja madala survega veejugade eest
  • IP67: tolmukindel ja veekindel kuni 1 meetri sügavusel või kuni 30 minutit.
  • IP68: täiesti tolmu- ja veekindel (kaitstud vee all pika perioodi jooksul)

Valgustite kasutamine välitingimustes ja vannitoas jaotatakse erinevateks tsoonideks, kus valgustitelt nõutakse erinevaid IP-kaitseastmeid.

block 7


Minimaalne vannitoas vajalik IP-kaitseaste

1. tsoon on vann ja dušš vannitoas. See ala vajab kõrget IP-kaitseastet, sest seal on palju niiskust ja vett, mille eest valgustit tuleb kaitsta. 12 V valgusallikalt nõutakse seal IP65 või kõrgemat kaitseastet. Valgustid tuleb paigaldada vanni või duši põhjast vähemalt 225 cm kaugusele.

2. tsoon

2. tsoon on vannitoa kraanikauss, tualett ja suletud dušinurk. See ala ei nõua kõrgemat IP-kaitseastet, sest neid kohti kasutades ei teki veega otsest kontakti. Piisab tasemest IP44 ning valgustid tuleb paigaldada 1. tsoonist 60 cm kaugusele.

IP waarden badkamer

3. tsoon

3. tsoonis on alad vannitoa ümber, kus võib tekkida niiskus. Sel alal on veega otsene kontakt ainult kondenseerumise korral, seega on seal minimaalne vajalik IP-kaitseaste IP21.



Minimaalne välitingimusteks vajalik IP-kaitseaste

Ka välisvalgustite kasutust jagatakse tsoonideks. 1. tsooniks loetakse täiesti avatud alasid, kus valgusti on otseses kontaktis kõiksuguste ilmastiku elementidega nagu paduvihm, lumi ja rahe, nii et lamp peab olema võimeline vastu pidama kõikidele elementidele. Seega nõuavad need lambid väga kõrget IP-kaitseastet, vähemalt IP65, ent kui su valgusti paigaldatakse nii, et see jääb sügavale maa alla, on sul tõenäoliselt vaja väga kõrget IP-kaitseastet, vähemalt IP67 või kõrgemat.

2. tsoon

Välisvalgustite 2. tsooniks on kohad, kus lamp ei ole otseselt ilmastiku elementidele avatud. Nendes kohtades on valgusti paigaldatud katuse või muu peavarju pakkuva struktuuri alla. Need alad, näiteks veranda katus või kuuri ja garaaži tuulekast, nõuavad vähemalt IP44 kaitsetaset.

IP waarden tuin

3. tsoon

Välisvalgustite 3. tsooniks on kohad, kus lamp on täielikult ilmastiku elementide eest kaitstud. Seega nõuavad katusealused, tuulekastid, kaetud rõdud ja verandad, kus lamp on täielikult kaitstud otsese veekontakti ja ilmastikumõjude eest, minimaalselt IP23 kaitsetaset.

emico-featured