block 1

Vatt tähistab lambi võimsust

 

 Veel hiljuti märgiti lambi võimsust vattides, ent nüüd on LED-pakkidele märgitud ka voldid ja luumenid, aga mis on nende kolme vahe? Meie vastame nii neile kui teistele küsimustele!

Osta kohe

Vatid vs luumenid

Lambi võimsus on energia/elektri hulk, mida lamp tarbib, ja luumen tähistab valgusallika valgust/eredust. Luumen on tegelikult parem viis hindamaks, kui ere lambipirn tegelikult on, sest see märgib valguse tugevust ja kindla lambi võimsust, samas kui vatt näitab ainult lambi energiatarbimist. Nii et mida rohkem luumeneid, seda eredam pirn. Seetõttu tuuakse lambipirnide ja valgustite pakenditel etteotsa välja luumenid, et näidata eredust, nii et vaata pigem luumeneid kui vatte!

block 4

LED-id ja võimsus

Vatte pole võimalik luumeniteks muuta, need on kaks täiesti erinevat mõõtühikut. Varem näidati, et rohkem vatte andis teatud hulgal valgust, aga see on muutunud. Nüüd võib kohata LED-pirne, millel on vähe vatte, ent mis annavad palju valgust. Seega on praeguseks parem vaadata valgusallika luumeneid ja mitte vatte.


Mis on pinge?

Pinge ehk voldid näitavad lambi elektripinget. Ühendkuningriigi majapidamistes on pinge tavaliselt 230 V. Pea kõik lambid töötavad selle pinge peal, aga on ka erandeid. Mõned süvendatud lambid on näiteks 12 V. Kui tahad muuta kõrgemat pinget (230 V pealt) madalamaks (12 V peale), on sul vaja trafot. Trafo muundab pinge 230 V pealt 12 V peale. Trafo näideteks on su mobiiltelefoni laadija või sülearvuti adapter.

Oluline on meeles pidada järgmist: Erinevust 12 V ja 230 V vahel; allpool toome välja nende eelised ja puudused. 12 V valgusti eeliseks on pikk kestvus, sest nad töötavad madalama pinge peal; puuduseks on see, et need töötavad ainult trafoga. 230 V valgusti eeliseks on see, et trafot pole vaja ja seda võib otse juhtmetega ühendada, peaaegu kõik pirnid töötavad 230 V peal.

 
emico-featured

LED-lambid